Dit is Willem Snapper's nieuwsbrief nr 112 van 22 maart 2009. Woensdag 18 maart 2009.
afgelopen zondag kwam Coumba, de dochter van Moassa en Ina, met twee eenden aanzetten, zo mak als "lammetjes", maar ze hebben een hok nodig en een vijver, leuk cadeau....
![]()
de bouw van een hok voor de eenden van Coumba
![]() Even terug in de week. Maandagmiddag ben ik naar Sangubaka gegaan, je moet af en toe je gezicht laten zien. Ik had een auto vol met Sanogo's, plus een paar vriendjes. Ze hebben het grootste plezier met bomen klimmen, bomen, zoals je die in Sévaré niet ziet.
de Sanogo's proberen een boom te bedwingen, maar erg hoog komen ze toch niey
![]() Ik moet optreden als ze in het grote bassin springen en een bad willen nemen. Dat vind ik niet goed, daar wordt het water niet voor naar boven gepompt, de dorpelingen heb ik dat nooit zien doen, dus mijn Sanogo's moeten dat zeker niet doen. Ik kan ze d'r slechts met moeite uit krijgen. Op het eerste gezicht ziet de tuin er goed uit. Het sterft van de tomaten, de sla staat er mooi bij en ook de kool lijkt goed te gaan.
de kool krijgt water
![]()
veldje met uien
![]() Toch is het niet allemaal rozegeur en maneschijn. Insecten doen zich tegoed aan de kool en de tomaten zien er mooi uit, maar er zitten beestjes in en soms lijken te verrotten. Het is natuurlijk altijd hetzelfde, waarom zoeken ze zelf geen oplossing, waarom trekken ze niet aan de bel? Waarom wachten ze tot ik kom en beklagen ze zich bij mij? Als ik dinsdagmorgen onder de douche sta belt buurman Hamidou op. Dochterje Aisatta, die slechts een paar weken oud is, houdt de ouders nachtenlang uit de slaap en de traditionele medicijnen gaven geen verlichting. Hij vroeg mij of ik ze naar het ziekenhuis in Mopti kon brengen. Dus zijn Hamidou, Maimouna, Aisatta en ik naar Mopti gereden. Het spreekuur hoort om acht uur te beginnen. Na een uur wachten horen we dat de arts eindelijk met een taxi onderweg is. Diverse vrouwen met babys zitten te wachten, verpleegkundigen ijsberen wat rond tot het moment dat er worden begonnen. Dan beginnen ze eerst nog met een rondje door de ziekenzaaltjes en tegen half elf begint eindelijk het poliklinisch spreekuur. Het bezoek duurt nauwelijks meer dan een paar minuten en ze krijgen een recept mee voor de apotheek. Hopelijk gaat het wat helpen.
ik krijg opeens de kans om ondoorzichtig een foto te nemen van Oumar met de navelbreuk. Ik vraag mij wat daarvan wordt als hij ouder wordt, verdwijnt dat? Groeit het mee?
Het lijkt me geen lolletje ![]() Ik vervolg de dag met de boekhouding voor de Stichting Mopti. Ik zit met een kasverschil van 48 euro en ik kan voorlopig de fout niet vinden. Dinsdagavond gaan Yvonne en ik gezellig uit eten in Mankanté, waar Yvonne ook meteen kennis maakt met Jutta, de Duitse eigenaresse van het restaurant en het hotel. Donderdag. Vrijdag.
de ontvangst van het paard Nicolas in Dialango
![]() Nog even terug naar de donderdag, want ik was bij de ontvangst van het paard Nicolas in het dorp Dialango, het dorp dat Yvonne onder haar hoede heeft.
de burgemeester van Dialango, naast hem Bathily, de burgemeester van Mopti, Yvonne en een griotte
![]()
twee jongetjes zitten in een venster om het beter te kunnen zien
![]() De Stichting Rondombaba heeft het dorp een microkrediet gegeven om een kar en paard te kopen, die een dagelijkse dienst tussen Dialango en Mopti moet onderhouden. Het is voor de Bella-vrouwen erg moeilijk om op een andere manier naar Mopti te komen. De taxi's die langskomen zijn meestal propvol en soms moeten ze uren wachten om een plek te vinden. Het was dus groot feest bij de aankomst van paard en wagen en het dorp was in rep en roer. Baba hield een prachtige toespraak, waar ik natuurlijk niets van kon verstaan, en ook Bathily, de burgemeester van Mopti deed kort het woord.
Austin vindt het maar eng, als Sékou hem op de rug van Nicolas wil zetten
![]() Terug naar de vrijdag. De regen is gestopt en het is half vijf in de middag. Alles is nat, ik denk, lekker een vrije avond, maar volgens Sékou kon de film gewoon doorgaan. We zullen nog zien. Sékou kwam mij om een uur of drie een plastic beker met dolo brengen, oftewel mil-bier. Zit daar iets achter? Als ik de lege beker terug breng stelt hij voor de kippen weg te doen als straf omdat ze de hele sla-aanplant hebben opgegeten. Ik ben daar ook niet rouwig om, ik heb het niet zo op kippen. Hij heeft in Sévaré andere beesten gezien, die we zouden kunnen nemen, maar ik moet diep graven om er achter te komen wat voor beesten dat dan wel zijn. Tot mijn grote ongerustheid zou het wel eens om apen kunnen gaan. Die hebben ze ook bij hotel Embedjelee en we zijn een keer met de Sanogo's wezen kijken. Ik heb Sékou onmiddellijk aan zijn verstand gebracht, dat dat een brug te ver is. De film Hidalgo was een groot succes. Het is een verhaal over een paard dat wordt ingezet bij een race door de woestijn. Het paard wint uiteindelijk de race en heeft daarvoor bijna zijn leven moeten geven. Er gaat een golf van verlichting en bewondering door het publiek als aan het eind het beest de vrijheid krijgt en wordt opgenomen in een grote kudde wilde paarden. Het zijn mooiere momenten. Zaterdag 22 maart. En dan de film van zaterdag: de animatiefilm Chasseurs de dragon, met een klein knokpartijtje. Yvonne was er ook bij en ze had haar drie beeldschone buurmeisjes mee genomen, die waarschijnlijk nog nooit van hun leven naar de bioscoop waren geweest. Ze schaterden het uit tijdens Night Owls van Laurel en Hardy, maar tijdens de hoofdfilm waren hun mobieltjes veelal belangrijker. Er werd druk gebeld. Halverwege de avond moest ik de film even pauseren toen twee jongens van een jaar of vijftien het met elkaar aan de stok kregen, waarschijnlijk omdat ze elkaar te weinig ruimte gaven, het was ook afgeladen vol. Sékou had de vechtenden snel uit elkaar. Het is ten slotte zijn vak, hij is gardien. |