Dit is Willem Snapper's nieuwsbrief nr 120 van 17 mei 2009. Waarin het nacht wordt Maandag 11 mei. Wat gaat de tijd snel, voor ik het weet, zit ik in het vliegtuig. Zondag was een dag om niet snel te vergeten. Net nadat ik nieuwsbrief 119 op de bus had gedaan, belde Sylvain dat ik hem kon ophalen in Sévaré. Sylvain is afgestudeerd aan de Hogeschool de Beaux Arts in Mulhouse en is onder in de twintig denk ik. Hij heeft er een hele nacht reizen opzitten, hij had mijn adviezen in de wind geslagen en een obscure busmaatschappij gekozen. En dan duurt de tocht van Bamako naar hier al snel drie of vier uur langer. Ik voorzie hem van een lunch, hij neemt een frisse douche en ik vertrek met Douba naar Kouona om Founé op te halen. De 130 kilometer gaan zonder problemen.
in Kouona is een man bezig met het maken van twee balafoons, vooral het vinden van de juiste toonhoogte van de plankjes is een hele kunst
![]() Founé verwelkomt mij met een schaal spagetti en na niet meer dan een half uur zitten we alweer in de auto voor de terugweg. Op dertig kilometer van Sévaré zie ik de lucht vrij plotseling donkerder worden. Ik kan mij niet goed voorstellen dat het echt slecht weer zou kunnen worden, de maand mei staat daar niet om bekend.
zand en stof waaien hoog op, het ziet er beangstigend uit, maar in de auto zitten we veilig
![]() Voordat we het dorp Somadougou binnenrijden verslechtert het weer dermate dat ik besluit de auto langs de kant van de weg te zetten. Ik maak snel een aantal foto's van de spektaculaire stofstorm die in sneltreinvaart op ons afkomt.
de wolk walst door het landschap
![]() Een aantal ezelkarren en paard-en-wagens proberen een goed heenkomen te zoeken, de karren beladen met koopwaar en mensen. De zweep knalt in de hoop het geweld te ontlopen. Ze hebben natuurlijk geen schijn van kans.
het duurt niet lang meer of deze karren verdwijnen in de wolk van stof
![]() Het duurt niet lang of de wolk van stof en zand laten de karren in het niets verdwijnen en doet de hemel verduisteren. Binnen een minuut is het volledig nacht. De storm giert om de auto. Wij zitten opgesloten, maar we hebben geen last. Ik weet dat het niet zo lang zal duren. Een minuutje of vijf later wordt het al wat lichter, de lucht is bloedrood van het stof, ik zie nog steeds karren langs komen met mensen die zich proberen te beschermen met doeken, de ezels en paarden ploeteren voort, voor hen geen pardon. Even later zie ik schimmen van mensen, die zich verschuilen achter een huisje, buiten is het schier onmogelijk toeven. De wind is niet gaan liggen, het stof maakt plaats voor striemende zandvlagen, die het allemaal op de auto gemunt lijken te hebben. Ik heb hem langs de weg geparkeerd, veilig op een paar meter van de weg. Er passeren stapvoets nog diverse auto's, die ondanks de omstandigheden doorrijden, het is levensgevaarlijk. Ik zie een bromfiets die ternauwernood een auto kan ontwijken. Het zicht is geen vijf meter. Er gebeuren gelukkig geen ongelukken. De maandag stelt niet veel voor. Het is nu avond en ik weet nauwelijks wat ik vanmorgen heb gedaan. Ik heb vandaag in elk geval een afspraak gemaakt met mijn tandarts in Amsterdam. Dinsdag
deze jonge vrouw doopt haar zoontje in het grote waterbassin in Sangubaka
![]() Vandaag tuinendag, Sylvain en ik brengen een bezoek aan de tuin in Sangubaka, vervolgens rijden we door naar de markt in Fatoma en natuurlijk nemen we een hele lading vrouwen mee, die de gelegenheid van een gemakkelijke ritje maar al te graag aangrijpen. Het scheelt ze al snel een uur lopen. Ik koop twee zakken mango's voor de werklieden in Sarédera. Tegen een uur of één komen we daar aan en we zijn net op tijd voor de doffe knal van een explosie. De put is zo diep dat er niet veel materiaal meer naar buiten wordt geslingerd. Het blijkt dat alle diesel en alle olie voor de compressor op is, dus rijd ik een tweede keer met nog een keer 80 liter diesel en twee blikken olie, het scheelt me een tweede kaartje voor de tolheffing en ik kan mij woensdag met andere dingen bezighouden. Onderweg kom ik alweer in een zandstorm terecht, ook gevolgd door enige regen. Het lijkt wel of de regentijd al is begonnen. De slierten zand scheren weer over het wegdek, de bomen in het landschap toornen uit boven een diffuse laag mist en stof. Woensdag 13 mei Vrijdag 15 mei 2009.
Yahebin in 2008 met haar gespalkte arm en een hand die flink aan het opzetten is
![]() Eind november 2008 had hij haar daar naartoe gebracht om haar hand en haar vingers te reanimeren. Het heeft bitter weinig uitgehaald. Haar hand staat haaks op haar arm, er zit geen beweging in, ik schrok toen ik het zag. Normaal verbergt ze haar hand onder een doek, ze heeft er moeite mee om zo te worden gezien. Gelukkig kan ze haar vingers minimaal bewegen, dat geeft nog een beetje moed. Al met al ziet het er verschrikkelijk uit. We hebben vanmorgen dokter Diallo bezocht, ook hij schrok van de situatie. Ze hebben volgens hem in het ziekenhuis in Mopti duidelijk steken laten vallen. Zo hebben ze verzuimd om gips aan te brengen om haar hand gestrekt te houden, dat was ook moeilijk vanwege het bijna volledig ontbreken van de huid over haar arm en hand. Maar volgens Diallo had dat toch gemoeten en gekund. Nu zijn de pezen in haar pols aangetrokken en verstijfd. Er zal een chirurg in Bamako aan te pas moeten komen. Het is een trieste geschiedenis. Het is ook jammer dat ik nu naar Nederland moet, ik zou haar beter willen volgen. Bakary heeft de kwestie al te lang laten verslonzen. Na een verblijf van bijna zes maanden bij de tradiotionele genezer moet het elfjarige meisje nu weer naar Bamako voor een verblijf van wie weet hoe lang.
Yahebin in het ziekenhuis van Mopti in 2008
![]() En een prachtige film: Robin des Bois (Robin Hood), lang maar iedereen was erg tevreden. De film heeft alles in zich wat hier wordt gewaardeerd. Het geweld is acceptabel, er wordt niet al te veel in gesproken en er zitten veel komische scenes in. Zaterdag 16 mei Zondag 17 mei. |